overlay

Aşı Takip Sistemi (ATS)

AŞI VE ANTİSERUM SOĞUK ZİNCİR VE STOK TAKİP SİSTEMİ

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) tarafından geliştirilen, hizmet alımı ile kurulan ve çalıştırılan Aşı Takip Sistemi (ATS), kanıta dayalı ürün güvenliği sağlamaktadır. Dünyada ülke bazında sıcaklık, miat ve stok takibi yapan ilk ve tek sistemdir. Ulusal ve uluslararası patenti HSGM adına alınmıştır (Türk Patent Enstitüsü; 2017/03813 sayılı ve “Soğuk Zincir ve Stok Yönetimi İçin Bir Sistem”, PCT; WO2019040018 - A System For Cold Chaın And Stock Management).

Türkiye genelinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen soğuk zincire tabi ürünlerin (aşı ve antiserumların) tüm noktalarda saklandıkları depo ve dolaplardaki ve nakledildikleri araçlardaki sıcaklık takibinin gerçek zamanlı olarak kesintisiz ve düzenli bir şekilde yapılması, gerekli bilgilerin kayıt altına alınması, raporlanması, ilgili merkezlerden izlenmesi ve gerekli durumlarda ilgililere uygun yöntemlerle (SMS, e-posta, çağrı) uyarı yapılması amacıyla dizayn edilmiştir.

Yurt çapında 12.298 sıcaklık takip cihazı, 13.447 stok birimi (araç/dolap/soğuk hava deposu) mevcuttur. 10.000’den fazla farklı birimde aylık ortalama 2 milyon doza kadar aşı uygulaması, ATS üzerindeki kontroller sonrası yapılmaktadır. 

ATS Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat sıcaklık aşımı, elektrik kesintisi uyarıları ilgili birimlere yapılmakta ve tüm stok işleyişi konularında destek verilmektedir.

Sistemde tanımlı kullanıcı sayısı 80.000, birimlere atanan aktif kullanıcı sayısı 65.000’dir. Tüm kullanıcılar sağlık çalışanlarıdır.


 
7.Aşı Takip Sistemi (ATS).jpg
Bağışıklama Tedarik Zinciri ve Aşı Takip Sistemi

asi-takip-sistemi
Aşı Nakil Araçları Konum, Stok ve Soğuk Zincir Eş Zamanlı Takip Ekranı