overlay

12. İnaktif Pandemik COVID-19 aşısı CoronaVac'ın içeriği nedir?

Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının içeriğinde; SARS-CoV-2 antijeni (600SU), adjuvan olarak alüminyum hidroksit (0,45 mg/ml), izotonik ajan olarak sodyum klorür (9,0 mg/ml), tampon ajanları olarak disodyum hidrojen fosfat (1,16 mg/ml) ve monosodyum hidrojen fosfat (0,2 mg/ml), pH ayarlayıcı olarak sodyum hidroksit ve enjeksiyonluk su bulunmaktadır.
CoronaVac aşısının içeriğinde aktif bileşen olarak SARS-CoV-2 antijeni yani etkisiz hale getirilmiş COVID-19 virüsleri yer almaktadır. Hastalık yapma yeteneğini kaybetmiş bu virüsler, vücuda verildiğinde bir enfeksiyon riski oluşturmaz fakat antikor üretilmesine ve bağışıklık kazanılmasına yardımcı olur. 
CoronaVac aşısının içeriğinde yardımcı madde olarak alüminyum hidroksit bulunmakta ve bu madde aşının içeriğinde bulunan zayıflatılmış virüslere karşı vücudun verdiği yanıtın artmasına yardımcı olmaktadır. 
Aşının içeriğinde bulunan sodyum klorür olarak adlandırılan tuz, aşı yoğunluğunun vücut sıvılarına uygun bir şekilde ayarlanmasına yardımcı olurken sodyum hidroksit ise aşı içeriğinin uzun süre saklanabilmesi için gerekli asit-baz dengesinin ayarlanmasını sağlamaktadır. 
Monosodyum ve disodyum hidrojen sülfat ise aşının antijenik özelliğini kaybetmemesi için kullanılan maddelerdir. 
Tüm bu içerikleri bir arada tutmak için su kullanılmaktadır.